410021 Nagyvárad / Oradea, Piața Regele Ferdinand I., nr. 6., Bihor, RO
Facebook
Youtube
Instagram

Társulataink / Szigligeti Társulat

Gábor József

színmûvész, rendezõ

Születési helye, ideje: Nagyszalonta, 1918. augusztus 16.

 

„Gimnáziumi tanulmányait Nagyváradon végezte, majd 1937-ben három hónapos színészi tanfolyamon vett részt. Pályáját 1940-ben Putnik Bálint társulatában «karkötelezettségû segédszínészként» kezdte. 1946–1948 között Jakabffy Dezsõ társulatában játszott Szatmárnémetiben, majd pár hónapos kolozsvári szereplés után visszatért Nagyváradra, ahol élete végéig az együttes egyik meghatározó egyénisége volt. 1961–1962-ben a szatmári Északi Színházban is fellépett. 1966–1969 között Nagyváradon a magyar tagozat mûvészeti vezetõjeként tevékenykedett, 1984-ben nyugdíjba vonult. Fõként karakter- és intrikusszerepekben aratott sikereket. Volt érzéke az irónia és a groteszk humor iránt is, amelyeket számos rendezésében is érvényesített, és kifogyhatatlan volt a játékmesteri ötletekben.”

(In.: Magyar Színházmûvészeti Lexikon, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)

 

 


Szerepek:

Elõadó



Közremûködõ



Elõadó



Elõadó



Elõadó



Elõadó



Közremûködõ



Elõadó



Elõadó



Elõadó



Elõadó



Elõadó



Fellépõ



Szereplõ



Fellépõ



Szereplõ

Gergely Sándor, Vitézek és hõsök



Mosca



Jenicã Irimescu, földbirtokos, 36 éves

Corneliu Dragoman, A 88-as õrház



Almaviva gróf

Beaumarchais, Figaro házassága



James Law, amerikai üzletember, 45 éves

Ilja Ehrenburg, Oroszlán a piactéren



Jasa

Vaszilij Vasziljevics Skvarkin, Ifjúság



Valère, Anselme fia

Molière, A fösvény



Limard Zemgal, festõmûvész

Arvids Grigulis, Agyag és porcelán



Larcev, vizsgálóbíró

L. Szejnyin – Tur fivérek, Szembesítés



Lelkész



Raducu, mérnök

Aurel Baranga, Nadragulya (A dudva)



Chesterfield

V. Vinyikov - V. K. Kracht - V. J. Tipot - I. O. Dunajevszkij, Szabad szél



Lord Bollingbroke

Eugène Scribe, Egy pohár víz



Johann Ludwig Rogge, a Balti Államok Gauleitere

L. Szejnyin – Tur fivérek, Ha majd üt az óra



Carl Scoundrell

Borisz Lavrenyov, Amerika hangja



Panov



Milan Szapundzsin

Radu Boureanu, Ordasok



David Graham



I. uracs

Szigligeti Ede, Liliomfi



Pavel, a fia, acélöntõmester

Mihail Davidoglu, Tûzerõd



Nae Caþavencu, ügyvéd, a „Kárpátok Harsonája” szerkesztõje

I. L. Caragiale, Az elveszett levél



Polgármester

Móricz Zsigmond, Rokonok



Walter õrnagy



Szmirnov



Zátonyi Bencze

Csiky Gergely, Ingyenélõk



Sipos Mihály, fõhadnagy

Molnár János, Kézfogó



Cosma, párttitkár

Virgil Stoenescu, Napfényes út



Zákár, favágó

Kiss László – Kováts Dezsõ, Vihar a havason



Lescs, börtönorvos

Maxim Gorkij, Az utolsók



Wurm, a kancellár titkára

Friedrich Schiller, Ármány és szerelem



Káplán

Bródy Sándor, A tanítónõ



Andrej Szergejevics Vaganov

Konsztantyin Szimonov, Egy szerelem története



Tonelli

Kálmán Imre, Csárdáskirálynõ



Steve Deshields

Hans Lucke, Bûnügy



Schönbock

Lev Tolsztoj, Feltámadás



Endreffy Gábor, körzetvezetõ

Rimanóczy Kálmán, Éjszakai ügyelet (Mûtét)



Krogstad, ügyvéd

Henrik Ibsen, Nóra



Agnostos, az õrség kapitánya

Guilherme Figueiredo, A róka meg a szõlõ



Bánk bán, Magyarország nagyura

Katona József, Bánk bán



Konovalov pilóta

Alekszandr Petrovics Styejn (Stein), Hotel Astoria



Mátyás, a magyarok királya

Heltai Jenõ, A néma levente



Grünstein, fõorvos

Jaroslav Ha¹ek, Svejk, a derék katona



Az anarchista csoport vezetõje

Vszevolod Visnyevszkij, Optimista tragédia



Alexandru, ügyvéd

Lucia Demetrius, Három nemzedék



Spiru, sziguranca fõnök

Alexandru Voitin, Emberek, akik hallgatnak



Szakács



Pap

Al. Mirodan, A hírhedt 702-es



II.Fülöp, spanyol király

Friedrich Schiller, Don Carlos



Street, rendõrfelügyelõ



Kruglik

Afanaszij Szalinszkij, Nila



Dr. Szegilongi Lajos, bíró

Hubay Miklós – Vas István – Ránki György, Egy szerelem három éjszakája



Kálmán



Frîncu

Horia Lovinescu, Láz



Zsellyei Balogh Ábel

Móricz Zsigmond, Úri muri



Jegorov, a kruglogorjei szovjet elnöke

V.Akszjonov – I.Sztabavoj, Kollégák



Plata Ettingen herceg, tábornok

Molnár Ferenc, Olympia



Puntila, földbirtokos



Herbert Georg Beutler, másként Newton

Friedrich Dürrenmatt, A fizikusok



Manole Crudu, szobrász

Horia Lovinescu, Egy mûvész halála



Csang, a nagybátyjuk

Lehár Ferenc, A mosoly országa



Danforth, kormányzóhelyettes

Arthur Miller, Salemi boszorkányok



Take

Victor Ion Popa, Micsoda zûrzavar



Don Salluste de Bazan



Iksz Mihály

Méhes György, 33 névtelen levél



Öreg Martin, a Mesélõ

Peter Shaffer, Királyvadászat



Sümegi

Kállai István – Fényes Szabolcs, Majd a papa



Noszty Pál, képviselõ



Ezra Mannon, vezénylõtábornok

Eugene O’Neill, Amerikai Elektra



Mucello, markomann vezér

Méhes György, Barbár komédia



Ördög, polgármester

Dékány András és Baróti Géza, Dankó Pista



Bubnov



Ügynök

Horia Lovinescu, Fogadó a keresztúton



Escalus

William Shakespeare, Szeget szeggel



Rezsõ

Méhes György, Heten, mint a gonoszok



Fõkomornyik

Tabéry Géza, Álomhajó



Zaharia Trahanache, az Állandó Bizottság, a Választási Bizottság, az Iskolai Bizottság, a Mezõgazdasági Bizottság és szá

I.L.Caragiale, Az elveszett levél



Simon

Méhes György, Duplakanyar



Steynitz, egészségügyi tanácsos

Gerhart Hauptmann, Naplemente elõtt



Igazgató, egyben a lap fõszerkesztõje

Aurel Baranga, Miniszter a barátom



De Charron, Párizs hercegérseke



Plébános

Mesterházi Lajos, A tizenegyedik parancsolat



Tudós



Lovel



Robespierre



Patriárka



Rafael fõangyal



VIII. Kelemen pápa



Edgar

Friedrich Dürrenmatt, Strindberg-játék



Sir Ralph Bloomfield Bonington (B.B.), orvos



Gyurka bácsi, kocsmáros



Horváth Lajos

Darvas József, Szakadék



Csáki István, erdélyi vajda

Kós Károly, Budai Nagy Antal



Brettschneider, Gestapo-ügynök



Tábornok

F.M.Dosztojevszkij, Két férfi az ágy alatt



Gróf Bercey Dezsõ



Lapaglia Luigi

Aldo Nicolaj, Hárman a padon



Kanuca



Szentesi Nagy István

Szigligeti Ede, A lelenc



Orvos

Ion Bãieºu, A játék



Apa

Ion Bãieºu, A játék



Moór Jenõ

Csurka István, Döglött aknák



Zsellyei Balogh Ábel

Móricz Zsigmond, Úri muri



Oszmán



Bogdán



Evens

Edward Bond, A tenger



Messerschmann, gazdag pénzember



Elnök

Tamási Áron, Õsvigasztalás



Ópapa

Tennessee Williams, Macska a forró bádogtetõn



Dukics úr



Moór Jenõ

Csurka István, Szájhõs



Böröczke

Csurka István, Eredeti helyszín



Id.Huben Sándor



Pieter van der Maet

Kovách Aladár, Téli zsoltár




Alkotások:

Rendező



Rendező



A rendezõ munkatársa

Baróti Géza – Eisemann Mihály, Bástyasétány 77



Rendező



Rendező

Imrédi Géza – Eisemann Mihály, Fekete Péter



Konferál és rendezte



Rendező

André Michel, Lulu



Összeállította, a konferansziét írta és az elõadást rendezte



Rendező

Valentyin Katajev, Bolondos vasárnap



Rendező



Rendező

Békeffy István – Lajtai Lajos, A régi nyár



Rendező

Ion Bãieºu, A játék



Rendező



Rendező



Rendező



Rendező

Emõd Tamás – Szirmai Albert, Mézeskalács



Rendező

Méhes György – Majláth Júlia, Mi, férfiak



Rendező



Rendező

Méhes György, Heten, mint a gonoszok



Rendező



Rendező



Rendező

Csizmarek – Semsei– Nádas – Csanak, Érdekházasság



Segédrendezõ



Rendező

Dékány András és Baróti Géza, Dankó Pista



Rendező

Eugène Scribe, Egy pohár víz



Rendező

Lehár Ferenc, Luxemburg grófja



Rendező

Giulio Scarnicci – Renzo Tarabusi, Kaviár és lencse



Rendező



Rendező

Gyárfás Miklós, Kényszerleszállás



Rendező



Rendező

Szirmai Albert, Mágnás Miska



Rendező



Rendező

Lehár Ferenc, A mosoly országa



Rendező

Bródy Miksa - Martos Ferenc - Jacobi Victor, Leányvásár



Rendező

V.Akszjonov – I.Sztabavoj, Kollégák



Rendező

Valentina Levidova, Rövid beszélgetés



Rendező

Rudolf Friml – Herbert Stothart, Rose-Marie



Rendező



Rendező

Al.I.ªtefãnescu, Forró kamra



Rendező

Franz Schubert, Három a kislány



Rendező

Alexandru Voitin, Emberek, akik hallgatnak



Rendező



Rendező



Rendező



Rendező

Szabó Lajos, Menekülés



Segédrendezõ

Guilherme Figueiredo, A róka meg a szõlõ



Rendező



Rendező

Alexandru Kiriþescu, Szarkafészek



Rendező



Segédrendezõ

Hans Lucke, Bûnügy



Rendező

Konsztantyin Szimonov, Egy szerelem története



Rendező

Braniszláv Nusic, Miniszterné õnagysága



Segédrendezõ

Kiss László – Kováts Dezsõ, Vihar a havason



Rendező



Rendező

Aurel Baranga, Kerge birka



Rendező

Csiky Gergely, Ingyenélõk



Rendezõ (A DOHÁNYZÁS ÁRTALMASSÁGÁRÓL)



Rendező



Rendező

N.V.Gogol, A revizor



Segédrendezõ

I. L. Caragiale, Az elveszett levél



Rendező

Mihail Davidoglu, Tûzerõd



Rendező

Olexandr Jevdokimovics Kornyijcsuk, Bodzás liget



Rendező



Rendező

Anatolij Szofronov, Moszkvai jellem



Rendező

Eugène Scribe, Egy pohár víz



Rendező

Sütõ András – Hajdú Zoltán, Mezítlábas menyasszony



Segédrendezõ

Móricz Zsigmond, Pacsirtaszó



Segédrendezõ

Lucia Demetrius, Válaszúton



Rendező

Olexandr Jevdokimovics Kornyijcsuk, A fehér köpeny (Platon Krecset)



Rendező



Rendező