410021 Nagyvárad / Oradea, Piața Regele Ferdinand I., nr. 6., Bihor, RO
Facebook
Youtube

Társulataink / Szigligeti Társulat

Dimény Levente

színművész


Székelyudvarhely, 1975. szeptember 20.


Tanulmányok:

1990–1994: Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely

1995–1999: Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Színmûvészeti szak. Osztályvezetõ tanár: Boér Ferenc, szaktanárok: Spolarics Andrea, Bíró József.


1999-tõl a Szigligeti Társulat tagja

2009–2011: a Szigligeti Társulat művészeti igazgatója

2012-től a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti igazgatója


 

Díjak:

2007 - a Communitas Alapítvány Alkotói Ösztöndíja

2006 - Földes Kati-díj

2008 - Földes Kati-díj

2010 - a Román Kulturális Minisztérium Kiválósági Díja

2012 - a Szigligeti Társulat legjobb mellékszereplőnek járó Nívódíja

2012 - a Magyar Színházak XXVI. Kisvárdai Fesztiváljának legjobb alakításért járó különdíja 

2012 - A Várad folyóirat és az Erdélyi Riport különdíja, VI. Interetnikai Színházi Fesztivál, Nagyvárad

2013 - a Szigligeti Társulat legjobb férfi főszereplőjének járó Nívódíja

2014 - Közönségdíj

2017 - a Szigligeti Társulat legjobb férfi főszereplőjének járó Nívódíja

2017 - Közönségdíj


Szerepek:

Bertolt Brecht - Paul Dessau, A kaukázusi krétakör



Alceste

Molière, A mizantróp



Zygmunt

Tadeusz Slobodzianek, A mi osztályunk



Rudi

Fényes Szabolcs - Harmath Imre, Maya



Alain, hentespulti dolgozó



Versinyin, Alekszandr Ignatyevics

Anton Pavlovics Csehov, Három nővér





Vaknadály

Szilágyi Andor, Leánder és Lenszirom



Pista

Szíjártó Tímea-Aletta, Az eset



BELZEBUB, az ördög

Nagy Dániel/Bodolay, A világcirkusz



Egy úr, Igazgató, Lajos, Beöthy, Balettmester, Molnár Ferenc, Lengyel vitéz, Major Tamás, Alfa, Ady

Selmeczi György-Béres Attila, Szigligeti



LEONIDA PAPAGATTO

Giulio Scarnacci-Renzo Tarabusi, Kaviár és lencse



Lelkész

Forgách András, A fiú



Isauriai Zénó, keletrómai császár

Friedrich Dürrenmatt, A Nagy Romulus



Kárpáthy Zoltán professzor

Alan Jay Lerner- Frederick Loewe, My Fair Lady



Mrs. Pearce

Alan Jay Lerner- Frederick Loewe, My Fair Lady



Figaro

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, A sevillai borbély



Oedipus

Szophoklész, Oedipus



Suffici, tengernagy



Pixi gróf

Szirmai-Bakonyi-Gábor, Mágnás Miska



Schwartz, fogadós Pestről

Szigligeti Ede, Liliomfi



Tronkai Vencel

Tasnádi István, Közellenség



Valerio

Georg Büchner, Leonce és Léna



A fiú



Rásó Dezsõ

Parti Nagy Lajos, Mauzóleum



Dr. Híúz



Flaminio, Leandro gróf álnéven

Carlo Goldoni, A kávéház



Aczél Géza, Timúrra várva



Kikiáltó

Ödön von Horvath, Kasimir és Karoline



John Merrick, az eleféntember

Bernard Pomerance, Az elefántember



Ivan Alekszandrovics Hlesztakov, pétervári tisztviselõ

Ny. V. Gogol, A revizor





Viktor



Fedotyik, Alekszej Petrovics, hadnagy

A. P. Csehov, Három nõvér



Konferansz Nagy Endre





Sam Craig

Thornton Wilder, A mi kis városunk



Füles

Tolcsvay László - Müller Péter - Müller Péter Sziámi, Mária evangéliuma



Dobos ember

Tamási Áron, Énekes madár



Két pár aki keringõzik Két pincér

Ödön von Horváth, Mesél a bécsi erdõ



Ferdinánd

Ödön von Horváth, Mesél a bécsi erdõ



Létra, plakátragasztó

Békés József, A legbátrabb gyáva



Órás, Társ II, Rendõr I

Németh Ákos, Müller táncosai



Briganti

Molière, Gömböc úr



Uzuz

Tóth-Máthé Miklós, Tûz és kereszt



Charley Wykeham, oxfordi diák

Thomas Brandon - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván, Charley nénje



Mihály fõangyal, Demagóg, Catulus, Patriarcha, Rudolf, Udvaronc, Tiszt, Saint-Just, Bábjátékos, Munkás, Gyáros, Michelan



Joshua

Déry Tibor - Pócs Sándor - Presser Gábor - Adamis Anna, Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról





Alföldy úr, táncmester



Gedeon irodavezetõ Múzeumi festõ

H. Keroul - A. Barré, Léni néni



A bekötött szemû, Fiatal katona



I. tiszt



Fábián

William Shakespeare, Amit akartok



Rab, titkár, oroszlánvezetõ (hanghatások)

F. Diósszilágyi Ibolya, A búsképû lovag kalandjai



John (a holtteste)

Janusz Glowacki, Antigoné New Yorkban



I. csempész II. úr

Jókai Mór, Az arany ember



Barát

Eugène Ionesco, Rövidzárlat



A polgármester titkára

Móricz Zsigmond, Rokonok



Útonálló

David Rogers - Várady Szabolcs - Darvas Ferenc, Tom Jones



Járásorvos

Bródy Sándor, A dada



Titkár

Kálmán Imre - Martos Ferenc - Bródy Miksa, Zsuzsi kisasszony



Gratiano, Brabantio fivére

William Shakespeare, Othello, a velencei mór



Kurrah

Görgey Gábor, Illés Lajos, Csongor és a Tündér



Károlyi Sándor



Manus

Brian Friel, Fordítások



Remeteházi Galambos Fréd

Martos Ferenc - Huszka Jenõ, Lili bárónõ



Csendõr II.

Rideg Sándor - Bereményi Géza, Indul a bakterház



Tüske, inas

Molière, Tudós nõk



Florindo

Carlo Goldoni, A hazug



Efezusi Drómió, Szirakúzai Drómió, ikrek, a két Antifólusz inasai

Shakespeare / B., A tévedések komédiája



A borbély



Mihály - Mr. Carter

Kárpáti Péter, Nick Carter



Kiss, közjegyzõ

Kálmán Imre, Csárdáskirálynõ



Dr. Efraim Grün

Stanis³aw Ignacy Witkiewicz, Az õrült és az apáca



Francis Bacon, Hatton, II. professzor

Paul Foster, I. Erzsébet




Alkotások:

Koreográfia



Koreográfus

Parti Nagy Lajos-Darvas Ferenc, Ibusár



Koreográfus



Koreográfus

Paul Foster, I. Erzsébet



Mozgásmûvészeti tanácsadó

Jean Genet, A cselédek



Koreográfus

Alan Alexander Milne, Micimackó



Koreográfus

Kazem Shahryari, A nõk színei



Koreográfus

Kálmán Imre, Csárdáskirálynõ



Mozgás és a rendezõ munkatársa

Carlo Goldoni, A hazug



Koreográfus

Zerkovitz Béla - Szilágyi László, Csókos asszony



Koreográfus

August Strindberg, Julie kisasszony



Koreográfus

Görgey Gábor, Illés Lajos, Csongor és a Tündér



Koreográfus

Kálmán Imre - Martos Ferenc - Bródy Miksa, Zsuzsi kisasszony



Koreográfus

Csokonai Vitéz Mihály, Özvegy Karnyóné



Koreográfus

Hubay Miklós, Elnémulás



Koreográfus



A rendezõ munkatársa



Aszisztens

H. Keroul - A. Barré, Léni néni



Koreográfia

Thomas Brandon - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván, Charley nénje



Koreográfia

Tóth-Máthé Miklós, Tûz és kereszt



A rendezõ munkatársa

Tamási Áron, Énekes madár



Játékmester

Tolcsvay László - Müller Péter - Müller Péter Sziámi, Mária evangéliuma



A táncjelenetet betanította

Thornton Wilder, A mi kis városunk



Koreográfia



Koreográfia



Koreográfus

Vajda Katalin, Anconai szerelmesek



Koreográfus



Koreográfus

Eisemann Mihály - Somogyi Gyula - Zágon István, Fekete Péter



Fontosabb fõiskolai szerepei:

Lomov - Csehov: Leánykérés

Fiú - Karinthy Ferenc: Gellérthegyi álmok

Helmer - Ibsen: Nóra

Angelo - Ugo Betti: Bûntény a Kecskeszigeten

Színházi gyakorlat a fõiskolai évek idején - Kolozsvári Állami Magyar Színház:

Bulgakov:Képmutatók cselszövése, r. Tompa Gábor

Shakespeare: Vízkereszt, vagy amit akartok, r. V.I. Frunzã

Gombrowitz: Operett, r. Tompa Gábor

Parti Nagy Lajos: Ibusár, r. Kövesdi István

Shakespeare: Troilus és Cressida, r. Tompa Gábor

Színházi gyakorlat a fõiskolai évek idején - Temesvári Csíki Gergely Színház:

Pietro Strozzi - Musset: Lorenzacio, r. Victor Ioan Frunzã

Marek - Hasek: Svejk, a derék katona, r. Árkosi Árpád

Madárijesztõ - L. Frank Baum:Óz, a nagy varázsló, r. Tóth Tünde

I. úr - Mrozek: Streap-tease, r. Florin Ionescu

Sovány - Mrozek: Nyílt tengeren, r. Florin Ionescu

Diplomadolgozat:

Sovány - Mrozek: Nyílt tengeren, szakirányító:dr.Kötõ József elõadótanár

Koreográfusi közremûködések a Temesvári Állami Magyar Színháznál:

Óz, a nagy varázsló

Koreográfusi közremûködések a Szigligeti Társulatnál:

Közremûködés a Nagyváradi Filharmónia magyar néptáncegyüttesével:

A só útja (r. László Csaba, 2003). táncos, színész, dramaturgia

Boszorkánytánc - társrendezõ (r.László Csaba, 2004)

Városi komédia – társrendezõ ( r. László Csaba, 2005)

Rendes feltámadás (Tamási Áron nyomán)– rendezõ-koreográfus, 2007

Közremüködés a székelyudvarhelyi ''Udvarhely'' néptáncmûhellyel:

Király nembõl méltóság – társrendezõ (r.László Csaba)

Paraszt dekameron – rendezõ-koreográfus, 2007